حصیرستان! | بلاگ

حصیرستان!

تعرفه تبلیغات در سایت

آقا من یه کتابی رو یهویی تو قفسه های کتابخونه پیدا کردم که واقعا عالیه! کاملا به مذاقم خوش میاد!! به اسم حصیرستان ، از دکتر باستانی پاریزی! 

یه کتابی هست که در مورد مسائل تاریخی هستش! و همون طور که میدونین احتمالا ، تاریخ هم یکی از مسایلی هست که خیلی بهش علاقه دارم! حتی در یه برحه ی زمانی ای ، خیلی دوست داشتم که در آینده ، باستان شناس بشم!! این کتاب کلی دید من رو نسبت به بعضی از مؤرخ هایی که تا الان اسم شون رو شنیدم عوض کرده! یه سری مسائل خیلی قشنگ رو درباره ی طبری و اعتماد السلطنه و ... نوشته که باعث شده دید مثبت تری نسبت بهشون داشته باشم! حتی بعضی از مطالب شون رو توی دفتر خاطراتم خلاصه کردم که یه مقدار چون زیاد هست از حوصله ی شما و من خارجه که بخواین بخونین و بخوام تایپ کنم!

ولی یه قضیه ی خیلی قشنگش رو مینویسم براتون:

مَلِک دینار غز(اسم حاکم شهر غز بوده لابد) ، خبر شده بود که بعض علماء و روحانیون با او نظر موافق ندارند ، و جون به ظاهر نمی توانند مخالفتی کبنند ، اینطور وانمود کرده اند که ورو دملک دینار به شهر ، از جهت نجومی ، مصلحت نیست ، و نه برای ملک و نه برای مردم میمنت ندارد ، و بهتر است آن را به تعویق بیاندازد. ملک دینار جمعی از علما متنفذ کرمان را دعوت کرد تا علما ، خودشان در اردو حاضر شوند.

« پنجم ماه رجب ۵۸۳ هجری ، علما و ائمه و اکابر شهر بیرون شدند ، و کلیدهای شهر و قلاع پیش وی بردند. و از بدایع حیل و کارداین ملک دینار ، یکی آن بود که چون شهر تسلیم افتاد ، دخول ملک را اختیار روز می فرمودند و در آن باب خوض (به فکر فرو رفتن ، اندیشیدن) می کردند.یکی از گوشه ای با وزیر قوام الدین مسعود گفت که: برات فلان محل رجعت کرد ، عوض آن بر راور می خواهند.

ملک ، چون این سخن بشنید ، پرسید که این چه حکایت است؟

وزیر ، قصه باز گفت.

ملک فرمود:زنهار ، یک من غله برات بر راور منویسید که نان این جماعت ائمه و بزرگان ، از آن جا باشد ، و آن غله ، جهت ایشان گذاشته ام!

جماعت علما و ائمه ، چون نام غله شنیدند ، دیگر اختیارِ روز نکردند و گفتند: ای پادشاه ، هیچ روز مبارک تر از روز آدینه نباشد ، هم امروز در شهر باید آمد! و ملک بعد از نماز آدینه در شهر آمد!!

دیدین چقدر راحت!؟

علما به شهر راهش ندادن ، گفت مالیات بر غله ی راور رو بردارن ، چون غله اش مال علماس! و بعد به شهر راهش دادن!!:))))))

حصیرستان,...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 29 شهريور 1396 ساعت: 13:00